Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Προβολή Διάκρισης

Προβολή Ειδήσεων

18.06.2024

Η European Orthodontic Society ανακοίνωσε ότι απονέμει Research Grant για το έτος 2024, ποσού 30,000 GBP, στο ερευνητικό πρωτόκολλο της εργασίας “Composite monomers and endocrine disrupting chemicals on airborne particulate matter during orthodontic aligner attachment grinding in the clinical setting” με συγγραφείς τους Δ. Κωλέτση, Α. Ηλιάδη, Γ. Ηλιάδη και Θ. Ηλιάδη, των Πανεπιστημίων Ζυρίχης και Αθηνών.

Η εργασία αφορά στη μελέτη της απελευθέρωσης διφαινόλης-Α (BPA) και ρητινωδών μονομερών στο αερόλυμα και τον αέρα του ιατρείου/κλινικής, κατά την αφαίρεση στοιχείων σύνθετης ρητίνης (attachments) μετά από ορθοδοντική θεραπεία με διαφανείς νάρθηκες, χρησιμοποιώντας προηγμένες μεθόδους φασματοσκοπίας μάζας.

Σημειώνεται ότι είναι η τρίτη φορά που απονέμεται EOS Research Grant σε ερευνητική πρόταση των δύο ως άνω φορέων, με προγενέστερες το 2014 και το 2020.