12.05.2016

Διαγωνισμός Σχεδίου Θεραπείας Φοιτητών 10ου εξαμήνου, Σάββατο, 28 Μαΐου, 11.00-13.00, στο ΑΕΠ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε  ότι το Σάββατο, 28  Μαΐου, 11.00-13.00, στο ΑΕΠ θα πραγματοποιηθεί ο «Διαγωνισμός Σχεδίου Θεραπείας Φοιτητών 10ου εξαμήνου». Είναι μια εκδήλωση που έχει σχέση με το Σεμινάριο του Σχεδίου Θεραπείας που πραγματοποιήθηκε από φέτος στους φοιτητές του 8ου, 9ου και 10ου εξαμήνου μέσα στα πλαίσια της Κλινικής Συνολικής Αντιμετώπισης Ασθενών (ΚΣΑΑ).

Τι αφορά ο Διαγωνισμός και πώς θα πραγματοποιηθεί.

Η κάθε ομάδα φοιτητών του 10ου εξαμήνου έχει επιλέξει 4 ή 5 άτομα που θα την εκπροσωπήσουν στο διαγωνισμό. Συνεπώς, οι διαγωνιζόμενες ομάδες είναι 4.

Οι τέσσερις αυτές ομάδες, η κάθε μία ξέχωρα από τις υπόλοιπες, 2 ώρες πριν το διαγωνισμό θα συγκεντρωθούν σε τέσσερις διαφορετικούς χώρους της Σχολής και θα τους δοθεί ένα, το ίδιο για όλες τις ομάδες, κλινικό περιστατικό με πλήρη φωτογραφική τεκμηρίωση. Τα μέλη των ομάδων θα συζητήσουν και θα αποφασίσουν για το/α σχέδιο/α θεραπείας που προτείνουν για τη συνολική αντιμετώπισή του. Τα σχέδια αυτά θα αποτυπωθούν σε διαφάνειες οι οποίες και θα παραδοθούν στην κριτική επιτροπή του διαγωνισμού, 15 λεπτά πριν την έναρξή του.

Στη συνέχεια, η κάθε ομάδα θα παρουσιάσει με βάση τις διαφάνειές της το/α σχέδια θεραπείας που αποφάσισε (20 λεπτά) και στο τέλος όλες οι ομάδες θα δεχθούν ερωτήσεις από την κριτική επιτροπή και το κοινό (10 λεπτά ανά ομάδα).

Η κριτική επιτροπή είναι 5μελής, αποτελείται από μέλη ΔΕΠ της ΚΣΑΑ του 8ου εξαμήνου και θα βαθμολογήσει τις ομάδες επί συγκεκριμένων, προαποφασισμένων κριτηρίων.

Με βάση την κατάταξη που θα προκύψει θα ανακηρυχτεί η νικήτρια ομάδα, που θα κερδίσει και το βραβείο.

Το βραβείο αφορά στη δωρεάν συμμετοχή όλων των φοιτητών της νικήτριας ομάδας – κι όχι μόνο των εκπροσώπων της – στο Πανελλήνιο Οδοντιατρικό Συνέδριο που θα διεξαχθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, 10-12 Νοεμβρίου 2016.

Την εκδήλωση-διαγωνισμό μπορούν να παρακολουθήσουν οι φοιτητές όλων των ετών, το ΔΕΠ και οι συνεργάτες της Σχολής.