Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

Κοινωνικές Δράσεις Εργαστηριίυ Παιδοδοντιατρικής 2023-24

Το Εργαστήριο Παιδοδοντιατρικής την ακαδημαϊκή χρονιά 2023-2024 πραγματοποίησε σειρά κοινωνικών δράσεων με παιδικούς σταθμούς και σχολεία:

• Στις 10/11/2023 επισκέφτηκαν την Σχολή μας μαθητές νηπιαγωγείου των εκπαιδευτήριων Μαίρη Αργύρη Λαιμού.
  • Στις 8/4/2024 επισκέφθηκαν την Σχολή μας, μαθητές από το Ειδικό Εργαστήριο Ειδικής Εκπαίδευσης (EEEEK) Ελευσίνας.

Τα παραπάνω σχολεία ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου Οδοντιατρικής και παρακολούθησαν παρουσίαση για την στοματική υγεία.

• Στις 15/5/2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Συγκρότημα Νηπιαγωγείων 101ο, 12ο, 132ο  Αθηνών. Υπεύθυνη της επίσκεψης ήταν η Διδάκτωρ κα Κυριακή Σερεμίδη.
  • Στις 22 & 29/5/2024 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στον 1ο, 4ο, 5ο βρεφονηπιακό και 6ο παιδικό σταθμό του Δήμου Αγ.Δημητρίου.  Υπεύθυνη της επίσκεψης ήταν η Υποψήφια Διδάκτωρ κα  Σοφία Γκουρτσογιάννη.

Κατά την διάρκεια των παραπάνω επισκέψεων έγινε ενημέρωση για την στοματική υγεία, δόθηκαν οδηγίες βουρτσίσματος στα παιδιά και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο διαδραστικό διατροφικό παιχνίδι.  Στις δράσεις αυτές συμμετείχαν και προπτυχιακοί φοιτητές από τον μη κεδροσκοπικό οργανισμό Better Smile Foundation.