Αρχική σελίδα[Ελληνικά] » Νέα - Ειδήσεις

Νέα - Ειδήσεις

12.06.2024

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης των φοιτητών της Οδοντιατρικής στον Τελικό των Εσωτερικών Πρωταθλημάτων ΕΚΠΑ για το 2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024 οι τελικοί αγώνες των Εσωτερικών Πρωταθλημάτων ΕΚΠΑ των Τμημάτων Καλαθοσφαίρισης και Ποδοσφαίρου του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου φοιτητών στο πλαίσιο των ετήσιων Αθλητικών Πρωταθλημάτων.

Στην Καλαθοσφαίριση, στον μεγάλο τελικό, πρωταθλήτρια ομάδα για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 αναδείχτηκε το Μαθηματικό με δεύτερη την ομάδα της Οδοντιατρικής (σκορ 71-54). Στον μικρό τελικό για την τρίτη θέση το Χημικό επικράτησε του Ιστορικού (σκορ 81- 59).

Στο Ποδόσφαιρό, στον τελικό, η Φαρμακευτική αναδείχτηκε πρωταθλήτρια επικρατώντας της Νομικής στα πέναλτι. Πιο συγκεκριμένα, το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα και μετά την παράταση ήταν 1-1 ενώ στα πέναλτι το ματς έληξε με 4-2 υπέρ της Φαρμακευτικής.

Περισσότερα: https://hub.uoa.gr/closing-of-nkua-gymnasium-championships-2024/